Her yerden çıkıyor, vatandaşa korku salıyorlar!

Hem kırsal hem de metropol şehirlerde yılanlarını sayısı giderek artmaya başladı. Isırma vakaları ile hastaneye gidenlerin sayısı da arttı. Vatandaşlar büyük korku yaşarken uzmanlardan ise dikkat edilmesi gerekenler konusunda uyarılar geldi.

Uzmanlar, hem kırsal hem de şehir yaşamında yılan sayısının arttığına dikkat çekiyorlar. Kocaeli Üniversitesi Deneysel Tıp Araştırma Birimi Sorumlu Yöneticisi ve Kocaeli Veteriner Hekimleri Odası Genel Sekreteri Cüneyt Özer, yılanların etçil sürüngenler olduğunu ve dünyanın hemen hemen her yerinde bulunduklarını belirtiyor.

Türkiye’de de 47’ye yakın yılan türü olduğunu ifade ediyor. Özellikle havaların ısınmasıyla birlikte yılanların kış uykusundan uyanarak çiftleşmeye ve beslenmeye başladığını aktarıyor. Ancak bu durumun normal olduğunu ve korkulacak bir şey olmadığını vurguluyor.

Özer, vatandaşların ormanlık alanlarda ve doğada gezerken dikkatli olmaları gerektiğini, eğer bir ısırma vakasıyla karşılaşırlarsa en kısa sürede sağlık kuruluşuna başvurmaları gerektiğini belirtiyor.

Yılanların insanlarla iç içe olmasının sebebinin, insanların yılanların yaşam alanlarına girmesi olduğunu söylüyor ve bu durumun yılanlarla daha sık karşılaşmamıza neden olduğunu açıklıyor.

Ayrıca Özer, yılanların beslenme ihtiyaçlarını karşılamak için yiyecek aradıklarını ve bu nedenle sıklıkla insanlarla karşılaştıklarını ifade ediyor. Ancak yılanları öldürmenin doğru bir davranış olmadığını belirterek, gerekli kurumlara başvurularak yardım talebinde bulunulması gerektiğini vurguluyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir