Evleri yıkılan ya da ağır-orta hasar alan depremzede kiracılara yardım sona erdirildi

6 Şubat depremini yaşayan yurttaşlar neredeyse her güne başka bir mağduriyet ile uyanıyor. Evlerini kaybeden yurttaşlar, AFAD’dan önceki gün gelen mesajla kira desteğinin bu ay biteceğini öğrendi. Mesajda “6 Şubat depremlerin büyüklüğü ve etkisi dikkate alınarak daha önceki hiçbir deprem afetinde kiracılara yapılmayan kira destek ödemelerini afetzede kiracı kardeşlerimize de başlatarak bir ilki gerçekleştirdik. 12 ay ödemesi planlanan kiracılara destek ödemelerinin 15. ve sonuncusunu haziran ayında yaparak tamamlayacağız. Allah milletimizi ve devletimizi her türlü afetten korusun” ifadeleri kullanıldı. Kira desteğinin kesildiğini mesaj ile öğrenen depremzedeler duruma tepki gösterdi.

‘NASIL GEÇİNECEĞİZ?’

CHP Hatay Milletvekili Nermin Yıldırım Kara da Cumhuriyet’e yaptığı değerlendirmede, iktidarın depremi “asrın felaketi” diye tanımladığını anımsattı. Kara, “Bu iktidar, depremin yaratmış olduğu büyük yıkımı bilmesine rağmen ‘Daha önce yapmadığımız kadar yardım yaptık’ minvalinde bir açıklamayı neden yapar ve bu yardımları niçin keser? 1 Mart tarihinde AFAD’ın yayımladığı bilgilere göre bağış hesabında 133 milyar 216 milyon 444 bin TL toplanmış ve bu miktarın sadece 83 milyar 784 milyonu harcanmış. Kampanya hesaplarında bulunan 49 milyar 533 milyon TL neden yurttaşlarımızın kira giderlerinin karşılanması için harcanmıyor?”ifadelerini kullandı.

‘DESTEK SÜRMELİ’

Kara şöyle konuştu: “Şehirlerimizin çoğu yeri hala yıkık haldeyken, yurttaşlarımız iş bulamazken, esnafımız toparlanmak için debelenirken, çoğu çocuk ebeveynlerine destek için çalışmak zorunda kalıp okula dahi zar zor devam ederken, güncel kira fiyatlarının yarısına bile karşılık gelmeyen kira yardımını kesmek, yurttaşımızı kendi kaderine terk etmek demektir. AFAD kira destek ödemelerini, yurttaşımıza söz verilmiş olan konutlar bitene ve deprem bölgesi normale dönene dek devam ettirmelidir.”

Deprem bölgesinde evi yıkılan ya da kullanılmaz duruma gelen yurttaşlardan kiracılara 5 bin lira, ev sahiplerine ise 7 bin lira kira desteği veriliyordu.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir