Anne-babalar bu uyarı size!

Çocukların akıllı telefonlarla, sosyal medyayla iç içe olmaları onların hem bugününe hem geleceğine zarar veriyor. Fransa Cumhurbaşkanı Macron da bu konuda bilim dünyasından bir rapor istedi. Paul-Brousse Hastanesi’nin psikiyatri servisi direktörü Amine Benyamina başkanlığında uzmanlar tarafından hazırlanan rapor, internetin sınırı olmadığı için tüm dünyadaki anne – babaları ilgilendiriyor. Raporda, çocukların 13 yaşına kadar akıllı telefon kullanmasına izin verilmemesi, 18 yaşına kadar da Instagram, TikTok, Snapchat gibi sosyal medya ağlarına erişiminin yasaklanması isteniyor.

‘Ekran sınırlanmalı’

Rapora göre, çocuklar 11 yaşına kadar telefon sahibi olmamalı. İlla verilecekse 11 ila 13 yaşları arasında internet erişimi olmayan bir telefon verilmeli. Çocukların akıllı telefonla internete erişebileceği en erken yaş 13 olmalı. 6 yaşına kadar çocuklar için her türlü ekran çok sınırlanmalı. 6 yaşın altınaki çocuklara anaokullarında ekranlar tamamen yasaklanmalı. İlkokullarda çocuklara bir engelleri yoksa çalışmaları için bireysel tabletler veya dijital cihazlar verilmemeli. Çocuk bakıcılarının telefon kullanımı da sınırlanmalı. Doğumhanelerde telefonlar ve ekranlar sınırlandırılmalı.

‘Ticari meta haline getirdiler’

Raporda, sosyal medya şirketlerinin çocuklara kurduğu tuzaklara şöyle dikkat çekildi: “Çocuklar, kâr odaklı teknoloji pazarında ticari bir eşya gibi görülüyor. Teknoloji baronları, çocukların dikkatini çekip onları ürünlerine bağlayarak pazara kazanmak için her türlü bilişsel yolu kullanıyor. Oysa 6 yaşına kadar hiçbir çocuğun gelişimi için ekrana ihtiyaç yok. Tam aksine ekranlar gelişimlerini engelliyor. Ekranlar çocukların fiziksel ve zihinsel gelişimini engellerken gözlerini de bozuyor.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir